Brief Art. 43 RvO inzake Beaumix, omstreden afval-bouwstof bij A2-verbreding.
Holtum, 23 juni 2024
Geachte voorzitter,
In een krantenartikel van de Limburger van zaterdag 20 juli jl. (“Omstreden afval-bouwstof bij A2-verbreding” en het artikel “Een kwart miljoen kilo batterijen onder de A2?”) staat dat 250 ton batterijen zouden moeten gaan verdwijnen onder het Limburgse deel van de A2. Dit in het kader van de verbreding van deze snelweg, tussen Knooppunt Kerensheide bij Stein en Knooppunt het Vonderen bij Echt.
In de uitgebreide en informatieve artikelen van de Limburger over deze Beaumix blijkt hoe “mooi en goed” deze mix in werkelijkheid is en wat de gevolgen hiervan kunnen zijn. De praktijk op een andere plek heeft anders uitgewezen. Weliswaar betreft het gewassen materie na afvalverbranding, maar er mogen wel nog batterijen en ijzer in zitten. Deze kennelijke vorm van “gelegaliseerde batterijendump” verontrust de gob fractie in hoge mate.
Naar aanleiding van deze verontrustende krantenartikelen heeft de gob fractie enkele vragen aan het college van burgemeester en wethouders;
Deelt het college de grote zorgen van de gob fractie over het mogelijke gebruik van Beaumix onder het asfalt van de A2 verbreding tussen Knooppunt Kerensheide en Het Vonderen?- Wanneer is het college geïnformeerd door Boskalis dan wel Rijkswaterstaat over het mogelijke gebruik van Beaumix?
- De A2 loopt dwars door een grondwaterbeschermingsgebied. Welke mogelijke gevolgen kan het gebruik van Beaumix hebben op het grondwater in de gemeenten langs dit deel van de A2?
- Welke andere negatieve milieueffecten kan het gebruik van Beaumix tot gevolg hebben?
- Heeft het college gesprekken gevoerd met het Waterschap Limburg en/of WML over de genoemde ontwikkelingen of gaan deze opgestart worden. Zo nee, waarom niet?
- Welke financiële risico’s loopt onze gemeente, heeft het college deze risico’s in beeld en zijn er ook kosten te verwachten voor sanering, op het moment dat het hier ook misgaat?
- Welke rol heeft de RUD Limburg-Zuid in deze? Welke rol heeft de provincie in deze?
- Is het college het met ons eens dat – indachtig de leerprocessen uit Zuid-Holland en in het belang van milieu, gezondheid en veiligheid- op zijn minst het gebruik van folie noodzakelijk is? Zo nee, waarom niet?
- Op basis van het krantenartikel is de gob fractie van mening dat het niet wenselijk is om Beaumix toe te staan onder het asfalt van de A2. Welke stappen zou het college kunnen nemen om hiertegen te ageren? Is het college bereid om deze stappen te nemen?
We ontvangen graag een antwoord binnen de daarvoor gestelde termijn.
Met vriendelijke groet,
Namens fractie gob
Raadslid Marcel Claessens
Art. 43 Beaumix omstreden afval-bouwstof bij A2-verbreding